Socjologia mody


Gabriela Gondek

Stonowane liczby i wzoryStudenci matematyki, fizyki i chemii cenią pitagorejską harmonię. Wszystkie barwy tęczy zobaczyć można jedynie w ich podręcznikach, nie w ich ubiorze.

     Przekraczając próg budynku szybko zauważamy, że nonszalanckie fryzury, barwne korowody ubrań, najnowsze trendy mody zostały gdzieś za nami. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że ścisłowcy starania stylistów traktują z lekkim lekceważeniem, za to kolektywnie pozostają wierni stylowi rodem ze szkolnych ław, który dodatkowo podkreśla notatnik dzierżony w dłoni przez większość studentów wydziału.
     Ten, kto myśli, że znajdzie tu studenta w marynarce, spodniach na kant, czy zwolenników metroseksualnego stylu jest w błędzie. Jednak posądzenie ich o brak stylu byłoby nadużyciem, gdyż –przyznać trzeba- przyszli matematycy, fizycy i chemicy ubierają się w rozpoznawalny, charakterystyczny sposób, choć odbiegający od obecnych kanonów mody dla młodych mężczyzn.
     Tym, co determinuje ich gusta jest przede wszystkim wygoda. Wśród studentów bardzo popularny jest ubraniowy zestaw w postaci bluzy lub swetra, dżinsów, adidasów i plecaka w różnorakich fasonach i kolorystycznych wariantach. Strój niekoniecznie musi się ze sobą komponować, ważne żeby użytkownik czuł się w nim swobodnie i naturalnie. Również to, czy ubranie jest znanej firmy raczej nie robi studentom różnicy, choć nadal można tu spotkać osoby noszące bluzy z ogromnym logo marek odzieży sportowej. Wydaje się natomiast, że kwestia ta jest bardziej istotna przy wyborze obuwia, zdecydowana większość mężczyzn miała na sobie markowe adidasy.
     Jeszcze jednym elementem, który budzi pewne zaskoczenie jest plecak. Torba – czy to ze skóry, materiału, sportowa, czy jak neseser -jest tu zjawiskiem niepopularnym, plecak natomiast święci triumfy, w stopniu tak znaczącym, że spotkanie studenta z innym ekwipunkiem jest dość trudne.
     Strój studentów szczególnie nie różni się od sposobu ubierania młodzieży licealnej, nie traktują oni odzieży jako narzędzia do kreowania siebie, czy manifestacji swojej osobowości, niezależnie od roku studiów kultywują przyjęty na tym wydziale schemat ubioru- wygodne, nieprzemyślane połączenia.
     Studentki poświęcają ubiorowi więcej uwagi. Ich strój jest dobrze skomponowany, podkreślają urodę delikatnym makijażem, biżuterią, ale – co charakterystyczne dla całego wydziału - zamiast oryginalności, wybierają stonowane zestawienia, a sklepową modę zostawiają nieco z boku. Wśród dziewczyn możemy wyróżnić dwa różne style ubierania. Studentki wyższych lat studiów swoim ubiorem często kojarzą się z nauczycielkami, osobami, które mają więcej niż dwadzieścia parę lat. Ich ubiór charakteryzują spokojne, raczej ciemne barwy, prosty fason odzieży, brak dodatków w postaci modnych pasków, korali, czy dużych kolczyków.
Drugą grupę stanowi spora część młodych kobiet, które podobnie, jak zdecydowana większość tutejszych studentów ubiera się jak za czasów szkoły średniej. Dżinsy, dopasowana młodzieżowa bluzka, czasami z nadrukiem z kreskówki, koraliki, rzemyki na nadgarstku, torebka, bądź plecak są noszone najchętniej. Co warte podkreślenia ten cieszący się tutaj popularnością sposób ubierania nie jest odwzorowaniem proponowanych przez sklepy zestawień. Ubiór jest młodzieżowy, ale nie nawiązujący do bieżących trendów.
     Styl ubierania nie jest jedyną charakterystyczną cechą studentów tego wydziału. Kolejnym wyróżnikiem wskazującym na podobieństwa są zainteresowania. Mówiąc o sposobie spędzania wolnego czasu przyszli matematycy, fizycy i chemicy najczęściej odnoszą się do słuchanej muzyki, ulubionej dyscypliny sportu i gatunku literackiego.
     Preferencje, które okazały się najbardziej zbieżne to gusta muzyczne. Gdyby na korytarzach wydziału miałaby rozbrzmieć dźwięki, DJ bez obaw mógłby sięgnąć po klasykę rocka. Gitarowe brzmienia spod znaku „rock’n’rolla” są najbliższe większości studiujących tutaj osób, a płynący od czasu do czasu hip-hop i pop wprawiłby w dobry nastrój pozostałą cześć fanów równań i wzorów.
     Co ciekawe, zgodność panuje również przy wyborze literatury. Być może specyfika studiów - wymagająca skupienia i myślenia analitycznego- sprawia, że w wolnych chwilach studenci najchętniej uciekają w baśniowy świat powieści fantasy, bądź z hitchcockowskim zacięciem próbują z głównym bohaterem rozwikłać kryminalne zagadki. Co warte podkreślenia i naśladowania, po książkę - jako sposób spędzania wolnego czasu - sięga zdecydowana większość studentów wydziału.
     Wiele studentek i studentów prócz muzyki i książki poświęca swój wolny czas pasjom mniej popularnym, ale ciekawym i wymagającym uwagi. Język japoński, militaria, astrologia, akwarystyka, gra na pianinie, ju-jitsu stanowią przykład tych zainteresowań.

     Poznając sposób spędzania czasu studentów, ich zainteresowania można zauważyć, że styl ubierania jest nimi w pewnym stopniu podyktowany. Zdecydowanie najbardziej manifestowaną pasją jest muzyka. Szczególnie uwidacznia się to w przypadku fanów muzyki rockowej oraz metalu. Osoby słuchające tych gatunków muzyki nie podążają za modą, mają swój własny, nieco niedbały styl, który charakteryzują bluzy, koszulki z nazwami zespołów, ciemne ubrania i długie włosy. Trzeba podkreślić, że wpływ muzyki na sposób ubierania nie jest regułą, w gronie osób słuchających hip-hopu, czy deklarujących słuchanie ostrej muzyki znaleźli się studenci, których ubiór w żaden sposób nie wskazywał na takie preferencje muzyczne.
     Inne zainteresowania nie znajdują tak wyraźnego odzwierciedlenia w ubiorze, wyjątek stanowi student - fan militariów, który swoim strojem bardzo wyraźnie reprezentuje tą pasje.W przypadku pozostałych studentek i studentów trudno byłoby określić czym się pasjonują, jaki mają styl bycia. Analizując sposób ubierania, jak i deklarowane zainteresowania można dojść do wniosku, że studenci matematyki, fizyki i chemii cenią pitagorejską harmonię. Wszystkie barwy tęczy zobaczyć można jedynie w ich podręcznikach, a nie w ubiorze.
     Wydział nie jest salonem mody, przestrzenią, w której młodzi ludzie manifestują swoim ubiorem i zachowaniem oryginalność. Jednak, co warte podkreślenia stonowany, uczniowski styl bycia i ubierania studentów skrywa ludzi o nieszablonowych zainteresowaniach.