Socjologia mody


Joanna Krajewska

Różne style w męskim świecieGórnictwo i geologia to przede wszystkim męski, praktyczny, wygodny świat mody bez tajemnic, w którym już nawet delikatne odchylenie od normy pozwala ustalić zainteresowania studenta.

     Studenci posiadający jakiekolwiek zainteresowania związane z wybranym przez siebie kierunkiem studiów są tu prawdziwą rzadkością. Tylko jedna osoba z trzeciego roku projektowanie maszyn określiła mianem swojego zamiłowania. W większości można było usłyszeć deklaracje, które nie sposób powiązać ze studiowaną dziedziną. Studenci i studentki mówili o muzyce, motoryzacji, komputerach, książkach czy fotografii. Wymienione przeze mnie kategorie były niemalże na ustach każdego niezależnie od roku studiów. Deklarowane przez większość zainteresowania były zwykle podawane w bardzo szerokim zakresie, chociaż oczywiście znalazło się także parę wyjątków. Jednym z nich był student drugiego roku, który o swoich zainteresowaniach mówił w sposób konkretny i szczegółowy. Bardzo interesowało go kibicowanie oraz polityka . Ten student był radnym.
     Większość, więc osób miała po pierwsze zainteresowania zupełnie nie związane z kierunkiem ich studiów, a po drugie prezentowali je w postaci ogólnikowych kategoriach. Najprawdopodobniej jest to cecha związana ze specyficznym charakterem tego wydziału. Nie cieszy się on dużym prestiżem w potocznym rankingu wydziałów Politechniki Śląskiej. Za najbardziej prestiżowy uznaje się Wydział Architektury. Już samo dostanie się na architekturę jest dużym osiągnięciem. Osoby, które chcą studiować na tym kierunku muszą, więc mieć określone zdolności na wysokim poziomie oraz niemałą wiedzę na tematy związane z architekturą. Inaczej sprawa wygląda na wydziale Górnictwa i Geologii. Tutaj jak się wydaje przyjmowany jest niemalże każdy chętny. Nawet, jeżeli nie posiada on matury z wymaganego na tym kierunku przedmiotu to jest możliwość napisania egzaminu wstępnego, który umożliwi pokonanie tej bariery. Tak, więc przyjmowane tu osoby nie miały zapewne z górnictwem i geologią wcześniej nic wspólnego. To może tłumaczyć małą zbieżność pomiędzy deklarowanymi przez nich zainteresowaniami a studiowanym kierunkiem, nie jest jak się wydaję od nich to wymagane.
     Najogólniej mówiąc studenci Górnictwa i Geologii ubierają się po prostu zwyczajnie. Chociaż wartym do spostrzeżenie faktem jest to, że jest to niewątpliwie męski świat, wśród studentów przeważają mężczyźni. Opisując sposób ubierania się zacznę od mniejszości, czyli od kobiet.      Najprościej ich styl można określić mianem - kobiecy. Nie liczy się to, aby nałożyć na siebie jak najbardziej ekstrawagancki strój i zaskoczyć otoczenie, ale raczej to, aby mógł on podkreślić kobiece walory. Są to przeważnie przylegające do ciała sweterki oraz obcisłe dżinsy. Ważne jest także posiadanie delikatnego makijażu, natomiast noszenie biżuterii nie jest już środowiskowym wymogiem. U kobiet nie da się zaobserwować związku stroju z deklarowanymi zainteresowaniami.

Mężczyźni stawiają przede wszystkim na praktyczność i zwyczajność. Królującym wśród nich wzorcem są dżinsy plus „coś na górę”, co przeważnie zamyka się w zestawie: koszula, bluza bądź sweter. I to wydaje się być stanem normalnym.

U mężczyzn jednak widoczniejsze niż u kobiet staje się powiązanie stroju z zainteresowaniem. Przeważnie chodziło o podkreślenie swojej przynależności do jakiejś subkultury, przez noszenie bojówek, dłuższych włosów, skórzanych kurtek, glanów czy bluz ulubionego zespołu. Szczególnym przypadkiem osoby chcącej wywrzeć silne wrażenie na innych był student trzeciego roku interesujący się projektowaniem maszyn. Swoją indywidualność chciał podkreślić owym dziwnym jak na omawiany wydział zamiłowaniem. Robił to pokazując się z laptopem czy kreowaniem się na osobę będącą wiecznie zajętym ekspertem. Stale tłumaczył coś kolegom, rozmawiał przez komórkę. I rzeczywiście udało mu się wyróżnić wśród otoczenia.
Innym ciekawym przypadkiem był student drugiego roku, dla którego pasją były: kibicowanie, podróże, wyprawy rowerowe, polityka, psychologia kultura oraz muzyka. Po pierwsze wyróżniał on się już na samym początku konkretnie i można by prawie stwierdzić, że w nadmiarze wymieniając swoje zainteresowania. Po drugie najbardziej zwracał na siebie uwagę odważnym, bezpośrednim i trochę wręcz narzucającym się, sposobem zachowania (nie wszystkie zainteresowania podał sam- część podali znajomi, którzy ewidentnie robili to jakby na jego sygnał- uśmiech, spojrzenie, udawanie skromnego). Po trzecie wyróżniał go strój- co prawda miał na sobie dżinsy ale były one zaniedbane, tak samo jak bluza, którą dodatkowo wyróżniał kaptur (co należy do rzadkości na tym wydziale) oraz adidasy (co jest wręcz niespotykane).
Ostatnim z dających się wyróżnić stylów jest styl, który nie był związany z manifestowaniem swoich zainteresowań, objawiał się elementami kolorystycznymi. Krzykliwe barwy - ostra czerwień, dojrzały pomarańczowy, błękit nieba (wyblakły) - , zabiegi związane z widocznym, większym zadbaniem o swój wygląd - specjalnie ułożone włosy, kolczyk, inny fason dżinsów (rozszerzane u dołu bądź specjalnie „wycierane”) czy noszenie torby.

Mamy, więc u mężczyzn do czynienia z trzema typami stylu ubierania się na tym wydziale. Są to:
- styl "blue jeans"
- styl „z odchyleniem od normy” pozwalający się w jakiś wyróżnić bądź ubiór związany z zainteresowaniem pomagający w wyrazisty sposób odróżnić się od otoczenia
- styl wyróżniający się paletą krzykliwych barw bez nawiązań do zainteresowań.

Studentki mają ubiór bardziej jednolity i przede wszystkim dązą do podkreślenia swoich kobiecych kształtów.