Socjologia mody


Kinga Kupczyk

Ciekawość świata, filozofia i muzykaStudenci filozofii to ludzie uśmiechnięci, zaciekawieni nowymi wyzwaniami, szybko nawiązujący rozmowę z innymi osobami.Nie noszą ekstrawaganckiego ubioru. Interesują się ideami starożytnymi i średniowiecznymi. Słuchają muzyki.
Stereotypowe wyobrażenia filozofa, jako człowieka pogrążonego we własnych myślach, bardziej obserwującego otoczenie, nijak się ma do wizerunku studenta filozofii. Studenci filozofii to ludzie uśmiechnięci zaciekawieni nowymi wyzwaniami, do nich należy zaliczyć rozmowę i pozowanie do fotografowanie w ramach projektu o formach ubioru i systemie wiedzy potocznej. Szybko nawiązują kontakt z "obcym". Okazało się, że nie tylko pewnie czują się przed obiektywem aparatu, ale często wykazują się własną inwencją i pomysłowością dotyczącą pozy do zdjęcia jaką przyjmowali. Wśród moich rozmówców studiujących filozofię zdarzały się nawet takie spontaniczne reakcje jak wzięcie na ręce stojącej obok koleżanki.
Na podstawie zgromadzonych danych, trudno jednoznacznie wyodrębnić charakterystyczne typy ubioru studentów. Jednak nie ulega wątpliwości, że można wskazać pewne mieszające się ze sobą style, które w połączeniu ze sobą tworzą ogólny obraz fasady osobistej współczesnych studentów filozofii.
Studentki noszą spodnie. Ubierane przez nie dżinsy mają tę specyficzną właściwość, że mogą stanowić tło dla innych elementów stroju, jak i grać nim pierwsze skrzypce. Wszystko zależy od tego, z czym dżinsy zostawią zestawione. Wydawać by się mogło, że decydując się na spodnie chcą podkreślić niezależność, wygodę, jednak wcale nie przeszkadza to chęci podkreślenia dziewczęcego wdzięku. Ich spodnie ściśle przylegają do sylwetki.


Wśród studentek można wyodrębnić pierwszy charakterystyczny styl modnej romantyczki, która nawet w spodniach wygląda dziewczęco. Studentki preferujące ten styl dobierają pomysłowe detale, które nie tylko przykuwają uwagę, ale i nadają wyglądowi uroku. Modna romantyczka chętnie zakłada warstwowe koszulki, a najbardziej swobodnie czuje się w bucikach z okrągłymi noskami, typu "balerinki", często przyozdobionych kokardką. Sama kolorystyka garderoby również stanowi dla niej istotny środek wyrazu. W połączeniu z blue dżinsami nosi żywe, najlepiej kontrastujące ze sobą kolory. Stosuje wszelkiego rodzaju dodatki w postaci modnych chust, czy kolorowych rajstop. Opisując ten styl ubierania się należy zaznaczyć, że często przenikano do drugiego sposobu ubierania się, typowego stylu "na szybko". Oznacza to, że studenci filozofii stawiają na wygodę i praktyczność. Nie oznacza to jednak, że poszczególne elementy stroju do siebie nie pasują. Damskie wydanie tego sposobu ubierania to skromniejsza i mniej rzucająca się w oczy wersja stylu modnej romantyczki. W tym przypadku również dominującym elementem garderoby pozostają dżinsy, jednak balerinki zostają zastąpione butami sportowymi, a kolorowa torba w rozmiarze XXL - również pakowną, ale sportową torebką.


W męskim wydaniu stylu "na szybko" obowiązuje zaś zestawienie luźno rozpiętej koszuli, najczęściej w paski lub w kratkę, ciemnego T-shirtu i dżinsów. Wśród studentów tylko kilku nosiło marynarki.
Innym stylem dominującym wśród studentów jest styl rekreacyjny, gdzie charakterystycznymi elementami są dopasowane dżinsy, bluza z kapturem bądź rozpinany sweter, a przede wszystkim sportowe obuwie poczynając od trampek, przez adidasy, adidasy na butach trekkingowych kończąc. Studenci filozofii noszą najczęściej plecaki.

Wśród studentów można wyróżnić jeszcze styl metalowca. Grupę tę charakteryzuje przeważnie czarny ubiór, długie włosy, glany, jakiś skórzany dodatek (najczęściej kurtka) oraz koszulka z nazwą zespołu grającego muzykę metalową. Z czystą wersją tego stylu nie spotykamy się jednak często. Najczęściej mamy do czynienia połączeniem kilku elementów manifestowania przywiązania do tego typu muzyki rockowej. Deklarowane hobby odwzorowuje się w szczegółach stroju.
Na pytanie o zainteresowanie większość w pierwszej kolejności podawała filozofię (przeważnie starożytną lub średniowieczną). W sporadycznych przypadkach studenci potrzebowali chwili do namysłu by sprecyzować swoje hobby. Równie często jak filozofię wymieniali wśród swoich zainteresowaniach muzykę. Spora część osób zadeklarowała, że nie posiada jednego ulubionego rodzaju muzyki, ale "słucha wszystkiego po trochu". Studenci nie wymieniają konkretnych zespołów, opowiadali się zarówno za muzyką poważną, rockiem, reggae czy garaże, sporadycznie wskazywali na muzykę filmową. Przywiązanie dużej wagi do słuchanej muzyki potwierdza również fakt, że studenci nie tylko sami chętnie sięgają po swoje odtwarzacze mp3, ale również chętnie przekazują jedną słuchawkę swoim znajomym, co szczególnie widoczne staje się podczas przerw między zajęciami.
Męska część moich rozmówców wśród swoich zainteresowań często wymieniała sport. Studenci nie tylko deklarowali, że oglądają mecze piłki możnej, koszykówki czy siatkówki, ale sami równie chętnie występują w na boiskach czy parkietach. Również wśród studentek pojawiły się odpowiedzi dotyczące aktywnego spędzania wolnego czasu, w tym jednak przypadku najczęściej w formie jazdy na rowerze lub gry w tenisa. Sporo z moich rozmówców wymieniało wśród swoich zainteresowań "dobry film" lub "dobrą książką", nie precyzując jednak dokładnie, co w ich rozumieniu oznacza przymiotnik "dobry".
Wydawać by się mogło, że w dobie zdominowanej przez komputery, zainteresowania związane z tą dziedziną będą pojawiać się równie często jak muzyka czy sport - jednak nic bardziej mylnego. Zaledwie kilka osób wskazało na komputerowe zainteresowania.Można stwierdzić, że studenci filozofii nie tylko są ubrani zgodnie z pewnymi wzorami-stylami, ale staranie dobierają uczesanie, czy rodzaj oprawek okularów. U dziewcząt często spotkać można asymetryczne cięcia i modne wycieniowanie fryzurki. Trzeba dodać, że ogólny obraz studentki nie jest obrazem krzykliwym. Tylko w jednym przypadku uderzający wydał się wręcz upiorny makijaż, w żaden sposób nie pasujmy do fasad osobistych wybieranych przez inne dziewczyny studiujące filozofię. Taki styl to kicz biorąc pod uwagę kryteria estetyczne ustanowione studentek filozofii.
Można więc przyjąć, że studiujący na III piętrze Wydziału Nauk Społecznych młodzi ludzie stronią od form ekstrawagancji. Dziewczyny wybierają zwykle styl modnej romantyczki lub styl "na szybko". Chłopcy dostosowują się formą ubioru do jednego z trendów reprezentowanych przez swoje koleżanki. Wybierają męską wersję stylu "na szybko" i ponad elegancję przedkładają użyteczność. Część studentów ubiorem manifestują swoje przywiązanie do muzyki metalowej.